Jak i po co konserwować podwozie naszego samochodu?

Zabezpieczanie, czyli konserwowanie podwozia pojazdów mechanicznych jest koniecznością, zwłaszcza w naszym klimacie, kiedy często mamy do czynienia z opadami deszczu czy śniegu. Ma ono na celu stworzenie bariery antykorozyjnej, niedopuszczającej do zardzewienia poszczególnych elementów podwozia samochodu. Jak zatem konserwować samochód i czy należy takie prace wykonywać również przy nowym aucie?

Korozja chemiczna i naturalna

Wpływ wilgoci i wody na metalowe elementy samochodu może być bardzo inwazyjny, ponieważ szybko pojawia się na ich powierzchni rdza. Problemem dla polskich kierowców jest też korozja chemiczna, wywołana używaniem przez drogowców w sezonie zimowym chlorku potasu i chlorku do posypywania ulic.

Jak zabezpieczyć podwozie?

Pierwszym krokiem przy specjalistycznym zabezpieczaniu podwozia antykorozyjnie w warsztacie będzie umycie pojazdu pod ciśnieniem. Po dokładnym wysuszeniu można będzie użyć preparatu antykorozyjnego pod natryskiem na profile zamknięte, aby osadził się on w najbardziej niedostępnych miejscach. Na płytę podłogową preparat antykorozyjny jest nanoszony hydrodynamicznie, co oznacza rozpylanie go pod wysokim ciśnieniem, rzędu do 300 bar. Suszenie powłoki antykorozyjnej może trwać nawet dobę, a później należy wyczyścić i umyć ponownie nadwozie samochodu. Na koniec montujemy zdjęte wcześniej elementy tapicerki. Powłoka antykorozyjna powinna przetrwać około 2 lata.

Można też samemu zakonserwować podwozie. Trzeba je dokładnie umyć, najlepiej karcherem – wodą pod ciśnieniem, a następnie osuszyć. Później dokładnie oczyszczamy podwozie auta z rdzy drucianą szczotką i odtłuszczamy powierzchnię benzyną ekstrakcyjną. Dalej pozostaje nałożenie preparatu przeznaczonego do konserwacji podwozia za pomocą pistoletu ze sprężonym powietrzem albo ręcznie – pędzlem.

Konserwacja każdego auta – także nowego

Nabywcy nowych samochodów nie powinni rezygnować z zabezpieczenia podwozia swojego auta, ponieważ dzięki temu pojazd dłużej im posłuży w niezmienionym stanie, a oni sami nie będą musieli martwić się powstaniem ognisk rdzy.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrze jest okresowo zabezpieczyć podwozie każdego samochodu, bez względu na jego wiek, stan czy też model i markę.